Kolęda w przedszkolu

Maria Montessori była wrażliwa na religijne potrzeby dziecka i dostrzegała wielką funkcję wychowawczą liturgii, pisała: „Liturgia- wielkie wyrażenie treści wiary- spokojnie można by ją nazwać „metodą pedagogiczną” Kościoła Katolickiego, która naucza za pośrednictwem słowa słuchanego przez wiernych, przedstawia różne fakty i symbole religijne, czyni to w taki sposób, by można było nią na nowo żyć, a także pozwala ludowi uczestniczyć w niej każdego dnia. Wystarczy otworzyć te drzwi jaśniejące boskim światłem, […], ponieważ dziecko tam znajduje żywe pożywienie dla ducha” .

W celu zapewnienia potrzeb rozwojowych dzieci są one zapoznawane z wydarzeniami religijnymi, pozwalając im w ten sposób pełniej je przeżywać- pomagają w tym zaprzyjaźnione kolorowe anioły. Szczególnie udało się przeżyć okres adwentu- wspólnie wykonany wieniec uświadamiał nam upływ czasu i przybliżające się Boże Narodzenie. Adwent był piękną okazją aby 18 grudnia 2014 r. zaprosić księdza proboszcza naszej parafii. ks. mgr lic. Wiesława Drążka.
Spotkanie zainicjowały jasełka przygotowane przez dzieci, którym towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd.

IMG_9669 IMG_9671 IMG_9672 IMG_9673

Tło do jasełek stanowiła grota wykonana wspólnie z dziećmi- okazała się na tyle duża, że pomieściła wszystkich do wspólnego zdjęcia.

 

IMG_9678

Następnie po wspólnej modlitwie ksiądz pobłogosławił i poświęcił całą placówkę przedszkolną. Jak na kolędę przystało ksiądz rozdał dzieciom pamiątkowe obrazki, które okazały się składanymi aniołkami- nie obyło się bez słodkiej niespodzianki.

IMG_9679 IMG_9680 IMG_9681 IMG_9682 IMG_9683 IMG_9684 IMG_9686

Ksiądz z przyjemnością i dużym zainteresowaniem zapoznał się z metodyką pracy Marii Montessori i jej pomocami edukacyjnymi. Uroczystość zwieńczyło wspólne biesiadowanie podczas którego na stole królowały własnoręcznie pieczone przez dzieci ciasteczka i pierniczki.

IMG_9687 IMG_9691 IMG_9689 IMG_9690

Dziękując za wizytę i poświęcenie przedszkola wręczono księdzu wykonany przez dzieci stroik świąteczny.

IMG_9692 IMG_9693 IMG_9694

Dodaj komentarz